
wełna czesankowa filcowanie na sucho
Zostało mi w domu trochę materiału po uszyciu płaszczyka, więc postanowiłam go jakoś spożytkować. Wybór padł na ozdobną poduszkę, którą zaplanowałam przyozdobić wzorem z wełny czesankowej. Kolor materiału akurat przypasował do wystroju mojej sypialni. Dobrałam więc jeszcze odpowiednie kolory wełny czesankowej i korzystając z metody filcowania na sucho wykonałam na poduszce motyw kwiatka. Zauważyłam z mojego doświadczenia, że przy użyciu metody filcowania na sucho najładniej wychodzą rozmyte motywy roślinne. Zachęcam Was gorąco do eksperymentowania i stworzenia swojej własnej ozdobnej poduszki, która będzie cieszyła Wasze oko. Filcowanie na sucho wełny czesankowej jest naprawdę wspaniałą zabawą.
Opiszę Wam zatem krok po kroku jak wykonać poduszkę z aplikacją z wełny czesankowej.
Do wykonania poduszki z aplikacją z wełny czesankowej metodą filcowania na sucho będziecie potrzebować:
– matę do filcowania (dostępna w pasmanteriach)
– igły do filcowania (w pasmanteriach dostępne są różne ich grubości)
– uchwyt do igieł (umożliwia filcowanie kilkoma igłami jednocześnie, co się sprawdza przy większych powierzchniach).
– plasterki do zaklejenia palców, chroniące przed pokłuciem się
– jednobarwny materiał
– szpulkę z nicią odpowiednio dobraną do koloru materiału
– dwa kolory wełny czesankowej (do kupienia w pasmanterii lub w internecie)


Z materiału wycinamy pas o wymiarach 43 cm x 100 cm. W ten sposób gotowa poduszka będzie pasowała do wypełnienia o wymiarach 40 cm x 40 cm. Ja niestety miałam mniej materiału, więc mój pas miał wymiary 35 cm x 85 cm. Ale mimo to udało mi się po uszyciu wcisnąć do środka poduszkę 40×40 cm. Krótsze boki zawijamy dwa razy i przeszywamy na maszynie. Następnie składamy pas materiału na pół na zakładkę, by uzyskać wymiar 40×40 cm i zszywamy boki na maszynie jak na rysunku poniżej. Brzegi szwów warto też przeszyć ściegiem zygzakowym, by zabezpieczyć materiał przed pruciem się. Przewlekamy całość na prawą stronę i poduszka gotowa.


W środek poduszki wkładamy matę do filcowania. Na wierzchu układamy z białej i szarej wełny czesankowej środek kwiatka i dziubiemy w niego igłą do filcowania do momentu, aż wełna połączy się trwale z materiałem. Potem układamy po kolei każdy płatek i dziubiemy igłą. Wykonanie całego motywu kwiatka powinno zająć około 1 godziny, więc nie jest to bardzo czasochłonna praca.

Dla zabezpieczenia palców przed skaleczeniem igłą, która jest naprawdę bardzo ostra, polecam zaklejenie palców plastrami. Można też kupić w pasmanterii specjalne nakładki na palce.
Życzę Wam świetnej zabawy przy tworzeniu Waszych własnych poduszek. Wybór wzoru zależy od Was. Macie nieograniczone możliwości. Niech Wasza wyobraźnia stworzy cuda. Ja już uszyłam kolejne dwie poduszki, które czekają na przyozdobienie wełną czesankową. Już się nie mogę doczekać efektów mojej pracy.
Zobaczcie też jak wykonać filcowe podkładki z wełny czesankowej.




a jak zabezpieczyć taką aplikację do prania ? no i co z lewą stroną gdzie wystają włoski wełny po nakłuwaniu
Dzień Dobry, piorę ją w pralce w 30 stopniach w woreczku.