Naszyjnik z wełny czesankowej

Naszyjnik z wełny czesankowej, wełna czesankowa filcowanie na mokro
Naszyjnik z wełny czesankowej, wełna czesankowa filcowanie na mokro

wełna czesankowa filcowanie na mokro

Naszyjnik z wełny czesankowej to wyjątkowa biżuteria. Jest lekki i mięciutki, pięknie układa się na szyi. Może być wielokolorowy lub jednobarwny. Jest dopełnieniem najróżniejszych stylizacji. Jego kształt i kolory możecie dobrać do swoich ulubionych ubrań. Może też być idealnym prezentem dla kogoś bliskiego. Jeżeli zrobicie go same, będzie bez wątpienia niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. Wystarczą tylko dwie-trzy godziny, by stworzyć coś wyjątkowego. Potrzeba tylko troszkę fantazji i wiedzy, jak to zrobić. Wiedzę znajdziecie tutaj na moim blogu. Przedstawię wam krok po kroku sposób wykonania metodą filcowania na mokro. To dobra zabawa na długie jesienne wieczory albo przyjemny sposób na wspólne spędzenie czasu, jeżeli zaprosicie do tej zabawy znajomych lub rodzinę.

Do wykonania naszyjnika będziecie potrzebować:

wełnę czesankową w trzech kolorach (do kupienia w pasmanterii)

– zapięcie i dwie łapaczki (do kupienia w pasmanterii jako półfabrykaty do biżuterii)

– nitkę i ozdobny sznurek

– lateksowe rękawiczki (do kupienia np. w aptece)

– mały spryskiwacz

– wodę i mydło w płynie

– szczypce

Spryskiwacz, rękawiczki i szczypce
Spryskiwacz, rękawiczki i szczypce
Zapięcie i łapaczka
Zapięcie i łapaczka

W spryskiwaczu mieszamy wodę z mydłem w proporcji mniej więcej 10:1 (10 części wody z jedną częścią mydła). Nie trzeba się mocno trzymać tych proporcji. Na ręce zakładamy lateksowe rękawiczki.

Z kłębka wełny czesankowej wyciągamy trochę włókien. Taki pukiel wełny formujemy w luźną kulkę i spryskujemy wodą z mydłem (około 1-2 psiki). Następnie kulkę zaczynamy bardzo delikatnie ucierać między dłońmi okrężnymi ruchami. Jeżeli powstanie zbyt dużo piany, to można jej nadmiar usunąć z rękawiczek papierową chusteczką. W miarę ucierania kulka będzie robiła się coraz mniejsza i bardziej zwarta.

Do zrobienia zielonej największej kulki potrzeba sześciu pukli wełny. Więc po ukręceniu kulki z pierwszego pukla obwijamy ją drugim puklem, spryskujemy wodą z mydłem i znowu ucieramy. Potem dodajemy po kolei kolejne pukle i czynności powtarzamy, aż wyjdzie nam duża kulka. Do zrobienia zielono-niebieskich kulek potrzebujemy trzy pukle wełny zielonej i malutkie włókno wełny niebieskiej jasnej i ciemnej. A do niebieskich kulek  – dwa pukle wełny.

Kolory można łączyć na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że najpierw kręcimy kulkę w jednym kolorze, a na koniec na wierzch przykładamy włókno drugiego koloru, spryskujemy wodą z mydłem i kręcimy dalej, aż się połączy z całością. Tą metodą zostały wykonane kulki zielono-niebieskie. Uzyskane wzorki są bardziej wyraziste. Drugi sposób polega na tym, że najpierw łączymy dwa kolory włókien w jednym puklu a następnie kręcimy z niego kulkę. W ten sposób zostały wykonane niebieskie kulki. Tą metodą uzyskujemy wzorki bardziej rozmyte.

Gdy już mamy gotowe wszystkie kulki, to nawlekamy je na igłę z podwójną nitką. Koniec ozdobnego sznurka przewlekamy przez otwór w łapaczce, zawiązujemy supełek i odcinamy wystającą końcówkę sznurka. Zaciskamy łapaczkę szczypcami. Do oczka łapaczki dowiązujemy nitkę, na którą nawleczone są kulki. Drugi koniec sznurka przywiązujemy do zapięcia.

I mamy gotowy naszyjnik. Musimy tylko jeszcze poczekać, aż kulki wyschną.

Życzę Wam dużo przyjemnej zabawy przy tworzeniu własnych naszyjników. Dajcie znać, jak Wam poszło.

Dowiedzcie się też, jak wykonać bransoletkę z wełny czesankowej.

Naszyjnik z wełny czesankowej, wełna czesankowa filcowanie na mokro
Naszyjnik z wełny czesankowej
Naszyjnik z wełny czesankowej, wełna czesankowa filcowanie na mokro
Naszyjnik z wełny czesankowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *