
wełna czesankowa filcowanie na sucho
Zaczęłam przygodę z filcowaniem wełny czesankowej na sucho. Właśnie odebrałam z paczkomatu paczuszkę z matą do filcowania i specjalnymi igłami do filcowania na sucho. Kupiłam kilka tych igieł na zapas, gdyż obawiam się, że na początku, nie mając wprawy i doświadczenia, mogę je szybko połamać.
Postanowiłam zrobić filcowe podkładki pod szklanki (filiżanki, kubki) i przyozdobić je żółtymi emotikonami z wełny czesankowej – na każdej podkładce inna buźka. Opiszę Wam zatem poniżej krok po kroku, w jaki sposób je wykonałam.
Do wykonania filcowych podkładek z aplikacją z wełny czesankowej metodą filcowania na sucho będziecie potrzebować:
– żółtą i czarną wełnę czesankową (do kupienia w pasmanterii)
– gruby filc
– matę do filcowania (dostępna w pasmanteriach)
– igły do filcowania (w pasmanteriach dostępne są różne ich grubości)
– uchwyt do igieł (umożliwia filcowanie kilkoma igłami jednocześnie, co się sprawdza przy większych powierzchniach).
– plasterki do zaklejenia palców, chroniące przed pokłuciem się


Z grubego filcu wycinamy koła o średnicy 10 cm. Z żółtego kłębka wełny czesankowej delikatnie wyciągamy kilka włókien (nie obcinamy nożyczkami). Układamy je na wyciętym filcu formując żółte kółko. Całość kładziemy na macie do filcowania i zaczynamy dziubać igłą w ułożoną wełnę czesankową. W ten sposób poszczególne włóka wełny czesankowej połączą się ze sobą, trwale przylgną do filcu i utworzą zwartą całość. W trakcie dziubania igłą dokładamy kolejne żółte włókna wełny czesankowej i dalej dziubiemy. Chodzi o to, by równomiernie wypełnić żółte kółko wełną. Początkowo myślałam, że takie dziubanie to bardzo żmudna i czasochłonna czynność, ale okazało się, że nie zajęło mi to zbyt dużo czasu.

Następnie z czarnego filcu formujemy na żółtym kółku buzię i oczka naszego emotikona i dziubiemy je igłą, aż połączą się trwale z całością.
Dla zabezpieczenia palców przed skaleczeniem igłą, która jest naprawdę bardzo ostra, polecam zaklejenie palców plastrami. Można też kupić w pasmanterii specjalne nakładki na palce.
Życzę Wam świetnej zabawy przy tworzeniu Waszych własnych podkładek. Wybór wzoru zależy od Was. Macie nieograniczone możliwości. Niech Wasza wyobraźnia stworzy cuda.
Zobacz także, jak wykonać ozdobną poduszkę z aplikacją z wełny czesankowej.