
wełna czesankowa apaszka
Jeśli znudziła się Wam już Wasza jednobarwna apaszka, możecie stworzyć ją na nowo, czyli przyozdobić aplikacjami z wełny czesankowej. Kolory aplikacji możecie dobrać tak, by apaszka pasowała do ubrań, z którymi chciałybyście ją nosić. Możecie też kupić kawałek materiału w sklepie z materiałami, obrzucić jego brzegi i dodać aplikację z wełny czesankowej. Stworzycie wtedy niepowtarzalny prezent dla bliskiej Wam osoby. Zajmie Wam to niewiele czasu, a efekt będzie niesamowity. Potrzeba tylko troszkę fantazji i wiedzy, jak to zrobić. Wiedzę znajdziecie tutaj na moim blogu. Pokażę Wam, jak wykonać aplikację metodą filcowania na mokro.
Do wykonania apaszki z aplikacją z wełny czesankowej będziecie potrzebować:
– wełnę czesankową (do kupienia w pasmanterii)
– kawałek materiału (najlepiej naturalny jedwab) lub gotową jednobarwną apaszkę (materiał musi być luźno tkany)
– lateksowe rękawiczki (do kupienia np. w aptece)
– mały spryskiwacz
– dwa kawałki folii bąbelkowej (często stosuje się ją jako ochrona delikatnych przedmiotów podczas transportu)
– wodę i mydło w płynie


W spryskiwaczu mieszamy wodę z mydłem w proporcji mniej więcej 10:1 (10 części wody z jedną częścią mydła). Nie trzeba się mocno trzymać tych proporcji. Na ręce zakładamy lateksowe rękawiczki.
Z kłębków wełny czesankowej o różnych kolorach wyciągamy trochę włókien. Z włókien układamy odpowiedni wzór na materiale. Powinna to być raczej cienka warstwa. Tak stworzoną kompozycję spryskujemy obficie wodą z mydłem ze spryskiwacza. Materiał umieszczamy pomiędzy dwoma kawałkami folii bąbelkowej. Bąbelki powinny być po stronie wewnętrznej (bliżej materiału). Teraz zaczynamy ucierać powierzchnię folii kolistymi ruchami. Tutaj potrzeba trochę cierpliwości, bo czynność jest raczej monotonna. Ale w tym samym czasie można na przykład oglądać jakiś ulubiony program w telewizji, żeby się za bardzo nie znudzić. Potem odwracamy całość górą do dołu i ucieramy drugą stronę. Na koniec zdejmujemy folię i ucieramy bezpośrednio aplikację, by włókna jeszcze mocniej się sfilcowały.




W ten sposób poszczególne włókna wełny czesankowej połączą się ze sobą i z materiałem. Na koniec należy wypłukać materiał pod bieżącą wodą, by pozbyć się nadmiaru mydła i wysuszyć. I mamy gotową piękną kolorową apaszkę.
Aplikacja z wełny czesankowej najłatwiej łączy się z naturalnym jedwabiem lub innym cienkim materiałem. Materiał koniecznie musi być cienki i luźno tkany. Jeżeli nie połączyła się z Waszym materiałem, możecie kupić w pasmanterii kawałek cienkiej fizeliny z klejem po jej obu stronach i przy pomocy żelazka przykleić aplikację do materiału.

Stworzenie apaszki z aplikacją z wełny czesankowej nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy tylko pomysł na odpowiedni wzór. Życzę Wam wiele radości przy komponowaniu Waszej nowej apaszki.
Dowiedzcie się też, jak wykonać kolczyki z wełny czesankowej, które byłyby odpowiednio dopasowane do Waszej nowej apaszki i tworzyły razem piękną całość.


